Відповідно до іспанського законодавства, будь-який іноземець може зареєструвати власну іспанську фірму без залучення жителя Іспанії в якості співзасновника, гаранта або директора.

Найпоширенішими видами іспанських підприємств є SL (Товариства з обмеженою відповідальністю) і SA (Акціонерні товариства). Мінімальний статутний капітал SL становить 3.005,06 євро, а S.A. – 60.101,21 євро.

Іноземці – не резиденти Іспанії можуть вести деякі види економічної діяльності, зареєструвавшись як індивідуальні приватні підприємці. Дозволено реєструвати також індивідуальні підприємства, співзасновником яких є одна людина. Це відноситься як до товариств з обмеженою відповідальністю, так і до акціонерних товариств.

До отримання дозволу на роботу іноземець не має права працювати на своїй фірмі (отримувати щомісячну зарплату), навіть якщо є одноосібним власником фірми. Однак законодавство дозволяє йому отримувати річний прибуток від діяльності фірми, на якій можуть працювати найняті ним працівники.

Тому якщо іноземець планує сам працювати на власній фірмі, то йому необхідно отримати дозвіл на проживання з правом на роботу на території Іспанії.
Також іноземні фірми можуть відкрити на території Іспанії своє представництво або заснувати дочірнє іспанське підприємство.

Першим кроком у створенні фірми є замовлення і реєстрація її назви. Цим займається центральний офіс Торгового реєстру, що знаходиться в Мадриді.

Основним документом фірми є її статут, який зазвичай готують адвокати. Справа в тому, що в Іспанії прийнято відкривати фірми, які будуть займатися досить конкретними видами діяльності, а не так, як звикли багато іноземців, коли фірма може «займатися всім, що не заборонено законом». Це пов’язано також з тим, що деякі види діяльності суворо ліцензуються і, відповідно, їх діяльність суворо контролюється державою. До таких фірм, наприклад, відносяться туристичні агентства.

Іншою причиною звернення до адвоката є те, що будь-яка фірма повинна виконувати вимоги та інструкції міністерств і державних органів, тому існує безліч нюансів. Пам’ятайте, що нотаріус, до якого ви підете підписувати статутні документи фірми, завіряє лише підписи і не вдається до проблем з вашими дозволами на роботу.

Якщо фірму відкривають резиденти Іспанії, які мають постійні 5-річні Види на проживання та дозвіл на підприємницьку діяльність, проблем не виникає, але часто до нас приходять іноземці, що відкрили фірми, не розуміючи всіх тонкощів бюрократичної машини Іспанії. У результаті виявляється, що вони не мають права працювати на своїх власних фірмах, так як їх Види на проживання мають ряд обмежень.

Також необхідно отримати тимчасовий податковий номер для фірми і сплатити 1%-ний податок на статутний капітал підприємства і дати оголошення в Офіційний бюлетень Торгового реєстру про відкриття вашої фірми та подати всі документи до Торговельного реєстру на внесення даних про нову фірму в державні архівні книги. Це займає приблизно 2 тижні. Потім слід знову звернутися до податкових органів та відділення соціального страхування для внесення тепер уже повністю зареєстрованої фірми в їхню базу даних.

Якщо ви звертаєтеся до адвоката або жестору, то документи на зареєстровану фірму отримуєте в комплекті з юридичною та поштовою адресою, постійним податковим номером, квитанцією про оплату 1%-ного податку на статутний капітал і т.д.

З моменту рішення відкрити фірму до закінчення реєстрації проходить 30 днів, потім фірма може почати працювати, а можна її «заморозити» на будь-який час, пам’ятаючи тільки про щорічний звіт. Фірму можна відкрити не приїзджаючи тобто дистанційно через адвоката з вашим дорученням.

Майте на увазі, що будь-яка іспанська фірма (діюча, «спляча», «заморожена») зобов’язана один раз на рік подати річний звіт до податкової служби та копії своїх бухгалтерських книг (баланси тощо) до Торговельного реєстру. Загальна вартість цих робіт складає приблизно 450 євро, половина з яких – оплата послуг Торгового реєстру, послуги нотаріуса, купівля спеціальних бланків, прошивка бухгалтерських книг і т.д.

Податок на прибуток малих підприємств становить 20-25% і залежить від величини фірми (числа працівників, обороту фірми і т.д.). Оплачується один раз на рік в липні.

Діюча фірма зобов’язана щоквартально звітувати перед податковими органами по оплаті податку на додану вартість – ПДВ, прибуткового податку на працівників фірми і деяких спеціальних податків, наприклад, податку на оренду приміщень і т.д.

Щомісяця сплачується соціальне страхування працівників фірми, що включає в себе пенсійні відрахування, відрахування на право отримання допомоги по безробіттю, страхування від нещасних випадків на виробництві і т.д.

Справами будь-якоі діючої фірми займаються, як правило, два фахівці: сontable і laboral.

Перший це бухгалтер (сontable), його гонорар залежить від величини документообігу (кількості фактур), а зовсім не від грошового обороту фірми. Він займається подачею всіх податкових звітностей, декларацій тощо.

Другий (laboral) займається розрахунком зарплат, соцстраху, прибуткових податків працівників, контрактами на роботу і т.п., у тому числі директора фірми. Гонорар цього фахівця залежить від кількості працівників і частоти їх змінюваності, так як, відповідно до закону, будь-якого працівника необхідно оформити на роботу (укласти контракт, зареєструвати і т.д.) і по закінченні трудових відносин звільнити (звільнення або за власним бажанням), зробити розрахунок вихідної допомоги, підготувати декілька сертифікатів і т.д.

Окремо оплачуються послуги юриста або жестора (якщо вони вам потрібні) з підготовки контрактів на оренду, торговельних контрактів, оформлення імпортно-експортних операцій, отримання ліцензій, дозволів і т.д.