Звичайно, кожен українець, що не вирішив «квартирне питання», мріє про європейські процентні ставки по іпотеці в 4% -7% річних. Однак такі плани поки залишаються утопією: кредити на покупку нерухомості в Україні зарубіжні банки нашим співвітчизникам не видають. Зате отримати європейський кредит на покупку нерухомості за кордоном цілком реально, правда, не під таку привабливу відсоткову ставку. «Кредити в європейських банках для українських покупців дуже навіть реальні. При цьому заставою виступає бажаний об’єкт покупки. Зовсім не обов’язково жити і працювати в тій країні де хочеться купити нерухомість. Різниця для резидентів і нерезидентів країни лише в процентній ставці по кредиту, для місцевих вона, як правило, нижча, ніж для іноземців. У більшості випадків, на отримання іпотечного кредиту за кордоном можуть розраховувати українці зі стабільним доходом, готові внести до половини вартості житла авансом.

Одна з найбільш привабливих країн для українських рантьє, інвесторів у нерухомість або просто бажаючих придбати «виїздний» будиночок для відпочинку – Болгарія. Ціни на житло тут не вищі за українські, а ставки по іпотеці набагато нижчі. До того ж, Болгарія досить ліберальна в наданні іпотечних кредитів іноземцям. «Процедура для Болгарії абсолютно проста і не займає багато часу. Потрібен паспорт, документи на бажаний об’єкт покупки, довідка про доходи. Після розгляду документів протягом 2-3 місяців банк готовий оформляти кредит на купівлю нерухомості. Як правило, сума кредиту не перевищує 50% від суми покупки. Кредит видається в євро на 5-10 років під 10% річних.

Серед ліберальних щодо іпотечного кредитування країн експерти називають також Іспанію. «Іспанія – найліберальніша країна до нерезидентів, що бажають придбати нерухомість за кордоном. Покупець повинен сплатити 30% від вартості житла та сплатити податок (7%-податок з купівлі + нотаріус). В Іспанії нерезидентам Європейського співтовариства банки дають іпотечні кредити терміном до 20-30 років під 5% річних (як і у всіх країнах ЄС). Час отримання іпотечного кредиту становить два-три тижні. Претендентові на кредит потрібно буде надати в банк довідку з місця роботи на іспанській мові з зазначенням заробітної плати в євро.

Набагато складніше доведеться тим, хто вирішив купити нерухомість в Чехії. Щоб отримати іпотечний кредит в чеському банку, іноземному громадянину обов’язково мати постійне місце проживання в цій країні. Наші співвітчизники виходять з цієї ситуації ще й через реєстрацію фірми (юридичної особи) на території Чехії. При цьому банк приймає до уваги тільки ті доходи потенційного позичальника, які були отримані на території Чехії або Євросоюзу. Якщо ці питання вами вже вирішені, то ви можете розраховувати на кредит терміном до 15 років під номінальну ставку в 6-7% річних у сумі до 50% вартості нерухомості, що купується. Прийняття рішення банком займає до трьох місяців. Крім відсотків, вам потрібно буде сплатити комісійні банку (близько 2% вартості кредиту) і страхування життя (від 18 євро на місяць), а також послуги іпотечного брокера.

Можлива покупка нерухомості в кредит і в інших країнах Європи, проте в кожній з них українському позичальникові доведеться зіткнутися з бюрократичними тонкощами. У Франції складніше, банки хочуть бачити надходження грошей з рахунків в Європейських банках. У Швейцарії, Австрії, Греції ніж отримати кредит, потрібно отримати дозвіл від муніципальних органів на покупку нерухомості. Втім, навіть такі складнощі при грамотному підході не можуть стати серйозною перешкодою для покупки нерухомості в цих країнах.