Робота в Польщі для українців може бути як легальна, так і нелегальна (тут це називається «na czarno»).

Для роботи легально у вас повинен бути відповідний дозвіл польських властей. При цьому з вами укладається контракт, і роботодавець не тільки виплачує вам зарплату, але так само платить за вас всі відповідні податки. У цьому випадку, перебуваючи в Польщі, ви маєте ті ж права, що і будь-який поляк; включаючи право на безкоштовне лікування в державних поліклініках, право невиходу на роботу за лікарняним листком, право на гарантований мінімальний заробіток, право на компенсацію у разі виробничої травми, право на вихідну допомогу, і т.д.

Під визначення нелегальної роботи потрапляє все інше. У цьому випадку оплата вашої праці проводиться за домовленістю з роботодавцем. Офіційно ви не маєте ніяких прав, і все залежить тільки від чесності наймача.

Перш, ніж приступити до нелегальній роботі, ви повинні знати, що якщо вас зловлять – вам загрожує не тільки видворення з країни, але і повна заборона на в’їзд у країну протягом двох наступних років. А також, ймовірно, проблеми з подальшим отриманням польської візи.

І тим не менш, у даний час у Польщі нелегально працює дуже багато українців, яким для в’їзду в країну не потрібно ніяких в’їзних віз. В основному вони зайняті у приватних осіб на тимчасових роботах в будівельній галузі (так само, як наприклад, в Москві).

Для нелегальної роботи фахівців більш високого рівня, є прикриття у вигляді «випробувального терміну». Тоді працівник офіційно числиться «кандидатом на посаду», і роботодавець може, не порушуючи законів, «відчувати» його, не оформляючи ніяких документів і не сплачуючи жодних податків.

До речі, правила прийому на роботу іноземців такі, що для роботодавця дешевше взяти поляка, ніж іноземця на ту ж зарплату.

Останнім часом з’явилося безліч напівпідпільних фірм, що пропонують в ологошеннях: робота за кордоном. Більшість з них займається просто работоргівлею. На батьківщині обіцяють нормальні умови проживання і високу зарплату, а на ділі надають скотинячі умови існування та злиденну оплату.

Перш ніж йти в таку фірму, необхідно добре перевірити у них всі дозвільні документи. І в разі виникнення підозр – незадумуючись відмовитися.

Ось кілька речей, які повинні вас насторожити. По-перше, з вас не повинні брати гроші за надання роботи (крім, хіба що оплати канцелярських витрат). По-друге, на візі що вам видається повинно бути зазначено, що ви маєте право на роботу в країні. Якщо ці умови не дотримуються – краще не ризикувати.

Зрозуміло, це не відноситься до того, хто вирішив працювати нелегально. Але в такому випадку ви самі йдете на свідомий ризик, і якщо що-небудь трапитися вам доведеться звинувачувати тільки самого себе.

Якщо ви все ж потрапили в складну ситуацію (вас, вибачте за жаргон, «кинули»), звертайтесь за «телефоном довіри» (48-22) 628-99-99 (E-mail: cudzoziemcy@mazowieckie.pl), або до Посольства України у Польщі.

Посольство України у Польщі:

Адреса: Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa, Polska
Тел.: +48 (22) 629-34-46 , 622-15-49, 622-47-97, 629-05-79
Факс: +48 (22) 629-81-03
E-mail: kancelaria@ukraine-emb.pl

http://www.mfa.gov.ua/poland/