Ще в 1999 році Чеський уряд ухвалив закон про введення в країні безкоштовного навчання для іноземних студентів, які поступили в державні вищі навчальні заклади і які навчаються чеською мовою. Одночасно уряд Чехії підвищив вартість навчання у ВНЗ на англійській мові. Результат введення безкоштовної вищої освіти вражає, сьогодні більше 3,6% студентів які проходять навчання у ВНЗ Чехії – іноземці. Кількість українців, американців, німців, австралійців, канадців і особливо англійців що проходять навчання в Чехії обчислюється вже тисячами людей.

Проте популярність навчання у Чехії обумовлена ​​не тільки можливостю вчитися безкоштовно. Студенти в університетах Чехії навчаються за єдиними міжнародними нормами навчання ISCED. У результаті підписання Чехією в 1999 році Болоньскої заяви про створення в Європі Зони Єдиного вищої освіти диплом чеських ВНЗ визнаються у всіх країнах ЄС.

На популярності навчання у ВНЗ Чехії впливає також і розташування країни. Влада Чехії намагається не упустити можливість у стислі терміни зайняти гідне місце в Європейському співтоваристві. Кількість іноземних студентів, які навчаються у Чехії постійно зростає. Але до Чехії їдуть не тольки на навчання, а також на роботу і ПМП (див. Еміграція в Чехію)

На сьогодні у Чехії працюють 26 державних і 46 приватних вищих навчальних закладів, які пропонують отримання освіти з понад 1000 спеціальностей.

Одним з найстаріших університетів світу є Карлів університет (Univerzita Karlova v Praze), який пропонує навчання на 17 факультетах і налічує понад 42 тисяч студентів. Він став кращим у Чехії з вивчення медицини, гуманітарних наук, мов і багатьох інших напрямків.

Найбільшим університетом Чехії зі спеціалізацією економіка є Празький економічний університет (Вища школа економіки в Празі – Vysoka skola ekonomicka v Praze), що входить до Співтовариства європейських шкіл менеджменту CEMS. На 6 факультетах навчається понад 15000 студентів, а сам університет в останні роки вважається самим прогресивним вузом Чехії.

Слід відзначити, що робота в Чехії буде більш доступнішою для іноземців які отримають чеську вищу освіту