Гарвардський університет – найстаріший приватний вищий навчальний заклад США – розташований в місті Кембридж (штат Массачусетс). Університет був заснований 8 вересня 1636 року, через 16 років після появи на американському континенті перших колоністів. Історія університету починається з моменту заснування Гарвардського коледжу, рішення про яке було прийнято Верховним Судом Массачусетського поселення.

Назву коледж отримав на честь свого першого покровителя англійського місіонера Джона Гарварда, молодого міністра, який після своєї смерті в 1638 році залишив у спадок новому навчальному закладу половину свого майна і бібліотеку. Історично ця бібліотека стала другою публічною бібліотекою на континенті (першою була бібліотека монастиря ордену єзуїтів). В першій чверті XIX століття, крім вивчення біблії, мов і математики, стала викладатися також медицина (1810 р.) і юриспруденція (1817 р.).

В університеті є кілька власних музеїв

- ботанічний (з колекцією скляних рослин), порівняльної зоології, мінералогії та геології, археології та етнології (де можна довідатися безліч подробиць з життя майя та ацтеків). Університет має не тільки власний ботанічний сад, але навіть власний ліс, який з року в рік досліджують біологи. Тут же – найбільша в світі наукова бібліотека; крім центрального книжкового зібрання, є окремі бібліотеки (бібліотека рідкісних книг і рукописів, медична, китайсько-японська та ін.) Найбільше Гарвард пишається своїми науковими досягненнями, в тому числі розробками всесвітньо знаменитого медичного факультету.

Читайте також: Эмиграция в США

В Гарвардському університеті навчається 18 тисяч чоловік, ще 10 тисяч є слухачами курсів різних шкіл, що входять в систему Гарварду. Цей старий американський університет закінчили восьмеро президентів США: Джон Адамс, Джон Адамс Кінсі, Теодор Рузвельд, Франклін Делано Рузвельт, Рутерфорд Хейс, Джон Фітцжеральд Кеннеді, Джордж Буш, Барак Обама.

В університеті 12 коледжів і факультетів:

Факультет мистецтв і наук (Faculty of Arts and Sciences), що включає відділення інженерних і прикладних наук (School of Engineering and Applied Sciences), які разом забезпечують:
Гарвардський коледж (Harvard College) для студентів, які вчаться на ступінь бакалавра;
Аспірантуру мистецтв і наук для аспірантів (Graduate School of Arts and Sciences);
Вітділення продовження освіти (Harvard Division of Continuing Education), що включає Harvard Extension School і Harvard Summer School.
Медичний факультет (Faculty of Medicine), що включає факультет медицини (Medical School) і стоматології (Harvard School of Dental Medicine).
Гарвардський інститут богослов’я (Harvard Divinity School).
Гарвардський інститут юридичних наук (Harvard Law School).
Гарвардський інститут бізнесу (Harvard Business School).
Аспірантура дизайну (Graduate School of Design).
Аспірантура педагогічних наук (Harvard Graduate School of Education).
Інститут охорони здоров’я (Harvard School of Public Health).
Інститут адміністрації їм. Джона Ф. Кеннеді (John F. Kennedy School of Government).

Читайте також: Работа в США

Конкурс на всі спеціальності величезний, але, як і в більшості університетів, тут особливо популярні медицина, юриспруденція, бізнес і політологія.

В Гарварді навчаються студенти з усіх регіонів США і з 100 країн світу. Гарвард закінчили 49 лауреатів Нобелівської премії.

Рік навчання в Гарвардському університеті коштує приблизно 42 тисячі доларів . На даний момент дві третини студентів Гарварду отримують фінансову допомогу. Це стосується і іноземних студентів.

Гарвард входить до групи елітних американських університетів, т. зв. «Лігу плюща».